Školská jedáleň

Oznam 10.6.2021

Podľa Prílohy č. 1 k VZN č. 4/2019 zo dňa 25.06.2019, ktorá určuje výšku príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v zariadení školského stravovania, ktorú hradí zákonný zástupca na jednu dennú stravnú jednotku na jedného žiaka s účinnosťou od 1. septembra 2019  sa mení pásmo príspevku na nákup potravín na jedno jedlo na prvé pásmo následovne:

a) obed žiaka stravníka od 6 do 11 rokov v sume 1,08 €

- I. stupeň základnej školy

b) obed žiaka stravníka od 11 do 15 rokov v sume 1,16 €

– II. stupeň základnej školy

INFORMÁCIE PRE RODIČOV:

• Stravu uhrádza rodič/zákonný zástupca v plnej výške do 25. dňa v starom mesiaci.

POZN. prihláška bez nevyplnených povinných údajov nebude zaevidovaná, prosím vyplniť čitateľne

V prípade, že sa stravník nasledujúci mesiac/-e nebude stravovať, je povinnosťou túto skutočnosť nahlásiť priamo v

ŠJ, inak bude vedený ako by na stravu chodil/hoci platbu nemá uhradenú/, bude povinný tento finančný rozdiel

zaplatiť.

Rodič/ zákonný zástupca svojim podpisom zápisného lístka prehlasuje, že bol oboznámený s informáciami podľa

článku 13 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných

údajov na webovom sídle prevádzkovateľa na sjberke.edupage.org/dokumenty/gdpr

• Stravu je možné uhrádzať trvalým príkazom (zálohovú platbu nastaviť na 24 € pre I. stupeň a na 25,00 € pre II. stupeň)

alebo bank. prevodom na číslo účtu SK38 0200 0000 0012 2910 6051.

Odhlásiť stravu - obed je možné len 24 hodín vopred (Vyhláška MŠ SR č.330/2009 Z.z. zo 14.augusta 2009, § 3, ods. 5, písm. a)), t.j. jeden deň vopred do 14:00 hodiny. Odhlásiť stravu - osobne u vedúcej školskej jedálne, alebo telefonicky na tel. čísle 054/788 2082. (Z dôvodu dodržania všeobecne záväzných právnych predpisov pre školské zariadenia (napr. Zásady správnej výrobnej praxe – HACCP a pod.) nie je možné odhlásiť stravu ráno v daný stravovací deň.

Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.

Zásady pre zostavovanie jedálnych lístkov

v zariadeniach školského stravovania

Časová štruktúra jedálnych lístkov

V rámci 5 stravovacích dní v jednosmennom stravovaní by mal jedálny lístok obsahovať:

2x hlavné jedlá s mäsovým pokrmom
1x hlavné jedlo so zmiešaným pokrmom ( znížená dávka mäsa)
2x odľahčovacie jedlá ( 1x s múčnym a 1x so zeleninovým pokrmom )

Obsahová štruktúra pokrmov

1./ Pokrmy z mäsa, sú pripravované z mäsa jatočných zvierat, hydiny, rýb s plnou hmotnosťou pre jednotlivé vekové skupiny
2./ Pokrmy so zníženou dávkou mäsa, sú zmesi mäsa s ryžou, mletými varenými sójovými bôbmi alebo drviny, ovsených vločiek, zemiakov a pod.
3./ Pokrmy zeleninové, sú pripravované s použitím zeleniny, strukoviny, obilnín a ich kombinácií s možným použitím mlieka, mliečnych výrobkov i vajec.
4./ Múčne pokrmy, sú pripravované s použitím múky, vajec, mlieka, tvarohu, ovocia a pod.

Všeobecné zásady

1./  Prívarky sa odporúča zaraďovať 2x do mesiaca s využitím

hlavne strukovín

2./  Múčna príloha ( knedľa, halušky, cestoviny ) má byť iba

raz do týždňa

3./  Zemiaky majú byť na jedálnom lístku 2x-3x v týždni

4./  Zelenina má byť na jedálnom lístku denne vo forme

šalátov 2x a 1x ako zeleninová obloha k jedlu

5./  Ryby podávať 1x v týždni

6./  Obilniny - krúpky, ovsené vločky, pohánky, proso,

kukurica, uprednostňujeme pred ryžou a majú byť aspoň

1x v týždni
 7./  Múčnik ako súčasť obeda sa môže podávať 1x v týždni

8./  Nápoje za obedom ( voda, sódová voda, minerálne vody,

nesladený tmavý i ovocný čaj )

9./  Ovocie zaraďujeme vtedy, ak nám to dovolí finančný limit

na nákup potravín

10./  Dodržiavame predpísané množstvo živín, minerálnych látok

a vitamínov, pestrosť pri výbere surovín, striedame

technologické postupy pri príprave pokrmov.

Uprednostňujeme varenie, dusenie, zapekanie. Striedame

pokrmy sýte a ľahko stráviteľné.

Zásady vychádzajú zo všeobecne platných odporúčaní, ktoré je možné prispôsobiť miestnym podmienkam, krajovým zvyklostiam v stravovaní ako aj možnostiam výšky finančných limitov.

Školské jedálne v pôsobnosti mesta Svidník sa riadia  materiáno -  spotrebnými normami  a receptúrami, ktoré charakterizujú príslušnú územnú oblasť pre školské stravovanie ( MSN ) vydanými MŠVVaŠ SR v roku 2011. Za účelom ozdravenia výživy detí a žiakov sú MSN každoročne aktualizované.

Povinnosti žiakov v ŠJ

1.  Pred vstupom do jedálne si žiak umyje ruky
2.  Žiak sa disciplinovane zaradí do radu a čaká na výdaj jedla
3.  Pri výdaj jedla je žiak povinný preukázať sa čipovou kartou, na ktorej má objednaný obed       na   daný deň
4. Po výdaji jedla si sadne za stôl, kde sa bez hlučnej komunikácie, podľa pravidiel stravovania jedlo konzumuje
5. Doporučujeme konzumovať polievky
6. Po skonzumovaní jedla si stravník (žiak) po sebe zanechá poriadok a odnesie si taniere a príbor na určené miesto
7. V prípade poškodenia inventáru ŠJ (príbor, tanier, pohár, miska...) žiak hradí v plnej výške.
8. Z jedálne odchádza disciplinovane

II. Práva stravníka

1. Žiak má právo reklamovať jedlo podľa tohto postupu:

•  priamo pri výdaji jedla (u prac. ŠJ – chuť, teplota)
  •  u triednej učiteľky
  •  prostredníctvom rodičovského združenia

III. Všeobecné upozornenie

• tieto pokyny žiadame dodržiavať
  • žiak si musí regulovať svoju činnosť a dodržiavať platný školský poriadok
  • žiak zodpovedá osobne za poškodenie inventára školskej jedálne

Rozhodnutie.pdf

Prihlaska.pdf